Loe kõigepealt tööjuhised läbi.
1) Kas taevamehaanika on Newtoni mehaanika? Kas klassikaline mehaanika (FÜ1 ja FÜ2) on piisav, et mõista megamaailma (FÜ5-III)?
2) Spektromeeter, mida see muutis astronoomias? Kas me saame katta kõik elektromagnetlainete skaala lainealad, kui uurime tähtede valgust ja kiirgust?
3) Astrofüüsika ja termodünaamika. Kuidas termodünaamika printsiibid rakenduvad tähtedele, galaktikatele ja universumile?
4) Energia kontseptsioon on füüsikas oluline ja keskne, võib isegi öelda, et on fundamentaalne. Küllap see nii on, aga kas meil on häid näiteid sellest, et energia mõiste on fundamentaalne just kosmoloogias?
5) Ajalooraamatutes ja astronoomiaõpikutes kirjutatakse, et Galilei vaatas tähistaevast teleskoobiga, avaldas 1610. aastal raamatu Siderius nuncius ja alustas seega uut ajastut astronoomias. Mis seal nii uut ja erilist oli, et kohe lausa uus ajastu?
6) Ühe olulise etapi kosmoseteadustes algatasid ja teostasid insenerid, keda vahest kutsutakse ka raketiteadlasteks. See oli nii suur asi, et siiamaani kiputakse mitte väga keeruliste, aga siiski mõistetamatuna tunduvate asjade kohta ütlema – see pole mingi raketiteadus. Mis see raketiteadus siis tegelikult astronoomiale ja kosmoloogiale andis? Kas see on tähtis eelkõige teadusele või saab siit ka praktilist kasu lõigata?
7) Rainer Weiss, Barry C. Barish ja Kip S. Thorne said 2017. aastal Nobeli preemia. Jälle kord tõusis tähtsaks teemaks gravitatsioon. Newton 1687, Einstein 1915 ja nüüd siis jälle. Mis oli seekordse gravitatsiooniuudise sõnum ja mida see muudab kosmoloogias?
8) Eksoplaneedid, milleks neid otsida ja uurida? Kas siin on mängus puhtalt teadlaste huvi ja hasart või on näha mingit, kasvõi tibatillukest kasumiperspektiivi?
9) Kui õige võtaks ette ühe üsna tavalise nähtuse, mida inimesed selgetel pimedatel öödel taevasse vaadates näevad. Linnutee, Kuu faasid, meteoorivoolud, Merkuur ja Veenus kord hommiku-, siis jälle õhtutaevas või midagi muud samavõrd tavalist ja lihtsat. Kuidas on vaatlejad seda ühte nähtust kirjeldanud, seletanud ja oma igapäevase tegevuse või uskumustega sidunud erinevatel aegadel või maailma ei paigus?
10) Mõelgem kosmoseuuringute ühiskondlikele mõjudele. Kuidas astronoomia ja kosmosetehnoloogia edusammud mõjutavad igapäevaelu, tehnoloogiat? Milline on kosmosetehnika globaalne kontekst?
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.