Radiosüsiniku meetod on toonud pöörase muutuse arheloogiasse. Mõni aasta tagasi, kui meetodil oli 70. sünnipäev, meenutas ERR teadusportaal jälle Eesti ala suurimat radiosüsiniku võitu:
Kuna luuleidude dateerimine algselt paleozooloogiaga seotud küsimuste lahendamiseks rajatud Tartu laboris tingis vajaduse ka muistsete asulakohtade vanuse määramiseks, viis see peatselt edasi Baltikumi inimasustuse tekke ja arengu kronoloogia uurimiseni. Selle valdkonna üks tähelepanuväärsemaid tulemusi on tänaseni Pärnu jõe paremal kaldal Sindi linna lähedal asuva Pulli asulakoha vanuse määramine.
Pulli asulakohal toimetati juba 8900 aastat ema. Ja muidugi on nad sinna jälle sisse sokutanud lõbusa eestikeelse liitsõnanalja? Kahju küll tõdeda, aga nemad seal Sindi kandis poleks meie liitsõnanaljadest aru saanud ega teadnud ka Sindist midagi. Oh, ja siis muidugi need meie müstilised mammutid ja mammutihambad.
Tuumareaktorites kasutatakse vahest neutronite aeglustina grafiiti. See on väga eriline grafiit ja seda kasutatakse üha vähem, pole kuigi ohutu. Näiteks Eestisse planeeritavasse reaktorisse grafiiti ei tuleks. Ei ole võimatu, et grafiitaeglustiga reaktoris tekib radioaktiivseid süsinikuisotoope, C-14 meetodiga sel siiski seost pole.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar
Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.